Vitamíny a minerály ve sportovní výživěSportovní výživa zahrnuje také samostatné přípravky s vitamíny a minerály. Patří mezi ně např. doplňky pro posílení imunity, k detoxikaci, vitamíny v kombinaci s minerály nebo antioxidanty. Antioxidanty jsou látky, které omezují aktivitu kyslíkových radikálů a tím omezují proces oxidace v lidském organismu. V přirozené formě jsou součástí mnoha potravin, např. ovoce, zeleniny, bylinek atd. V umělé, syntetické formě, je pak můžeme svému tělu dodat formou potravinových doplňků, které se obvykle prodávají ve formě kapslí. Mezi nejoblíbenější přípravky s antioxidanty patří Radox, který je směsí různých antioxidantů nebo Omega 3, který obsahuje esenciální mastné kyseliny a je na bázi rybího tuku (ale dnes už ne v tekuté formě, ale v daleko příjemnější podobě kapslí). Na vitamíny je bohatá také Ginkgo biloba, která se v čínské medicíně užívá už několika tisíc let. Tu si můžeme koupit např. ve formě kapslí, které jsou připraveny se sušených listů jinanu dvoulaločného.

Vitamíny a minerály jsou důležitá složka potravy. Proteiny jsou určeny zejména k budování kvalitní svalové hmoty. Hubnutí zdravě, efektně a s úsměvem.

Výživa pro klouby

Pro ty, co mají potíže se svými klouby nebo obecně s pohybovým aparátem je vhodná kloubní výživa. Tyto přípravky chrání a vyživují klouby a pomáhají udržet vaziva a klouby v dobrém stavu. Kloubní výživa existuje v několika podobách – můžeme si ji koupit buď ve formě kapslí, dále pak v tekuté formě a nebo ve formě prášků. Nejčastější jsou kapsle, které jsou určené buď ke žvýkání nebo k polykání. Mezi hlavní složky kloubní výživy patří kolagen, který je nejdůležitějším proteinem v lidském těle a je součástí chrupavky. Další důležité látky, se kterými se u výživy pro klouby setkáváme, jsou glukosamin a chondroitin. Glukosamin sulfát je látkou, která je důležitá pro pohyblivost a lepší funkce kloubů. Chondroitin sulfát patří mezi polysacharidy a doporučuje se např. při osteoartróze. Pomáhá také lidem, kteří mají oslabenou chrupavku.

Bílkoviny a aminokyseliny jsou základní kameny kosterního svalstva.

Kde koupit sportovní výživu?

Sportovní výživa je k dostání jak v kamenných obchodech, tak na internetu. Můžeme si ji koupit v různých specializovaných obchodech, které mají i tu výhodu, že se můžeme poradit přímo s prodavačem, který nám může doporučit konkrétní produkt, ale nejširší sortiment přípravků pro sportovce najdeme na internetových e-shopech. Na netu si můžeme vybrat z bohaté nabídky stovek a tisíců produktů jak od českých, tak od zahraničních výrobců a máme možnost si nakoupit z pohodlí domova. Výhodou nákupu přes internet jsou často i nižší ceny než v klasických kamenných prodejnách. Jeden z nejlepších českých internetových obchodů nejen se sportovní výživou,ale i dalšími potřebami pro sportovce, najdeme na stránce http://www.planetavyzivy.cz/. Kromě široké nabídky sportovní výživy, která zahrnuje více než tisíc položek, si zde můžeme vybrat i fitness oblečení, sportovní vybavení, posilovací stroje, digitální váhy atd.

Kloubní výživa Vám pomůže při začínajících bolestivých problémech pohybového aparátu, ale je také výborným preventivním prostředkem. V dnešní době již seženete stimulanty v nejrůznějších formách. Iontové nápoje dodávají tělu nejen tekutiny, ale velké množství iontů, o které tělo přišlo a udržují tak iontovou nerovnováhu v těle.Knihy o sportovní výživě

Na téma sportovní výživa bylo vydáno i několik zajímavých publikací. Patří mezi ně např. kniha s názvem Sportovní výživa od renomované americké specialistky Nancy Clark. Kniha se věnuje jednak zdravé výživě a radám, jak sestavit optimální jídelníček, dále pak potravinovým doplňkům, radám jak budovat svaly nebo hubnout, ale najdeme v ní i spoustu receptů. Další zajímavou knihou je publikace Sportovní výživa od německého sportovního lékaře Petera Konopky. V této knížce si můžeme přečíst o významu a základních stavebních kamenech výživy, o imunitním systému, anti-agingu, o potravinových doplňcích a také tipy pro rekreační sportovce. Sportovní výživou se zabývá i kniha od autorů Ronalda J.Maughana a Louise M. Burke s názvem Výživa ve sportu – příručka pro sportovní medicínu. Kniha je rozdělena do tří hlavních kapitol – požadavky na výživu při tréninku, výživa při soutěži a výživa sportovců v praxi.

Kre-alkalyn je nejsilnější formou creatinu, vyniká schopností vysoké absorpce v organismu. Posilovací stroje pro domácnost budují Vaši svalovou hmotu a tvarují Vaši postavu. BCAA jsou větvené Aminokyseliny L-Leucin, L-Isoleucin a L-Valin tvoří významnou část všech aminokyselin tvořících svalovou tkáň. Sacharidy neboli cukry jsou nízko i vysokomolekulární látky vyskytující se v každém organismu.

Kurzy sportovní výživy

Ti, kteří se o sportovní výživu více zajímají, mají možnost udělat si rekvalifikační kurz Poradce pro výživu. Tyto kurzy se konají v Praze, Brně, Hradci Králové, Olomouci a Ostravě a jejich absolventi po skončení získají Osvědčení o rekvalifikaci Poradce pro výživu. Kurzy pořádá společnost NutriAcademy s.r.o. (Akademie výživy a sportu), která je v oboru potravin a lidské výživy nejlepší ve svém oboru v ČR. Obsahem kurzu Poradce pro výživu je celkem 15 kapitol – základy biochemie, fyziologie, antropometrie a zjišťování výživového stavu člověka, technologie potravin, základy výživy člověka, redukční dieta, sportovní výživa, výživa a wellness, nutriční prevence, alternativní směry ve výživě, psychologie výživy, hygiena potravin, toxikologie potravin, práce s klientem a provoz výživové poradny a základy podnikání a obchodu. Cena kurzu je 12 900 Kč, ale nezaměstnaní lidé si ho mohou nechat proplatit od Úřadu práce. Na internetu najdeme stránky Akademie výživy a sportu na adrese http://www.nutriacademy.cz/ . Tam si můžeme přečíst veškeré podrobné informace o jednotlivých kurzech a školeních, které tato společnost pořádá a případně si i  vyplnit přihlášku on-line. NutriAcademy má svoje stránky i na Facebooku pod odkazem https://www.facebook.com/pages/NutriAcademy/133691810006424.


Reklama:


Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!